Wskazówki KIS były sprzeczne z wykładnią Ministerstwa Finansów!

Wskazówki KIS były sprzeczne z wykładnią Ministerstwa Finansów - chaos w PIT-11 na rynku!

Zmiany legislacyjne wprowadzone przez ustawodawcę w trakcie roku 2019 w zakresie opodatkowania przychodów 26-latków spowodowały wiele niejasności w wypełnianiu deklaracji PIT-11(25).

W związku z tym, w dniu 15 stycznia Ministerstwo Finansów opublikowało dodatkowe wyjaśnienia dotyczące sposobu wypełniania deklaracji PIT-11

https://www.gov.pl/web/finanse/jak-wypelnic-pit-11-z-uwzglednieniem-tzw-ulgi-dla-mlodych.

Na podstawie publikacji Ministerstwa oraz po uzyskaniu dodatkowych konsultacji w Krajowej Informacji Podatkowej Soneta przygotowała kolejną wersję systemu, która została opublikowana 17 stycznia 2020 roku. Cztery dni później, to jest 21 stycznia następną (2001.0.2) dla firm, które nie są płatnikami zasiłków, ponieważ w tym przypadku ustawodawca chce wykazania zaliczki podatku w wierszu pierwszym, zamiast w wierszu ósmym.

Procedowanie i jakość zmian legislacyjnych dotyczących sposobu przygotowania deklaracji PIT-11 spowodowały w tym roku wiele perturbacji i są szeroko komentowane w mediach. Wskazówki Krajowej Izby Skarbowej były sprzeczne z wykładnią Ministerstwa Finansów:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/1449346,pracodawcy-pit-11-za-2019-r-korekta-wytyczne-kis-mf.html.

Niejasności interpretacyjnych było tyle, że niezbędne były ministerialne wyjaśnienia, dotyczące sposobu wypełnienia prostego z pozoru formularza. W szczególności problem dotyczy wykazywania ulgi dla młodych w podatku dochodowym od osób fizycznych:


- Money.pl
https://www.money.pl/podatki/pit-11-z-problemami-system-odrzuca-zeznania-mlodych-pracownikow-6468009645930625a.html


- Bezprawnik.pl
https://bezprawnik.pl/problemy-z-pit-11/


- Forsal.pl
https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/1449389,pracodawcy-juz-musza-korygowac-pit-11-takiego-zamieszania-jeszcze-nie-mielismy.html

 

Wszelkie problemy związane z wypełnianiem deklaracji PIT-11 w wersji bieżącej, wraz z opisem ich rozwiązania prześlemy mailem na żadanie.

Zamówienie dokumentacji prosimy przesyłać na adres solidcomp@solidcomp.pl

 

A także instrukcje jak wypełnić deklaracje https://dok.enova365.pl/FAQ/35468.